A Boat Accelerates To A Speed Of 50m/S Over A Distance Of 75 M . Determine The Acceleration Of The Boat(Assume Uniform).

A boat accelerates to a speed of 50m/s over a distance of 75 m . Determine the acceleration of the boat(assume uniform).

 

Initial velocity, u = 0 m/s

Final Velocity, v = 50 m/s

Distance, s = 75 m

a = \frac{v^{2}- u^{2}}{2s}

a = \frac{50^{2}-0^{2}}{2(75)}

a = \frac{2500}{2(75)}

a = \frac{25(100)}{2(75)}

a = \frac{25(50)}{75} =\frac{50}{3} m/s^{2} = 16.67 m/s^2


Comments

Popular posts from this blog

Ano Ang Kahulugan Nga Merkantilismo At Bakit Iyon Naging Dahilan Ng Pag Punta Ng Kanluranin Sa Asia

Bakit Kailangan Mapabuti Ng Pamahalaan Ang Kalagayan Ng Nanggagawang Pilipino

Bakit Mga Pagbabago Ang Pamagat Ng Kabanata 51?